top of page
IMG_1556.JPG

Artist Bio

Ali Kemal Koçak

Trakya Üniversitesi FEF Kimya bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. Dans Federasyonu Dans Sporları Arjantin Tango branşı dans antrenörüdür. Üniversite öğrencilik yıllarında üniversite ve belediye Latin Dansları Topluluk Başkanlığı ve eğitmenliği; Tango Grup kurucu, başkan ve eğitmenliği yapmıştır. Gelişme geriliği, öğrenme güçlüğü çeken ve zihinsel engelli çocuklarla dans terapisi üzerine çalışmaları da bu yıllara denk gelir. 

İstanbul'dan Adana'ya yerleşmesi ve Adana Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü dans kurslarında eğitmenliğe başlaması ise dans hayatının önemli bir dönüm noktasıdır. Farklı kulüpler bünyesinde de ders vermeye başlamasını takiben; 2006 yılında Tango Adana'nın kuruluşunu gerçekleştirir. Figen Özal ile yollarının kesişmesi de aynı zamanlara denk gelir. Öğrencilerinin Ç.Ü.Eşli Danslar Kulübü'nü ve Tango Topluluğunu kurmasında eğitmen olarak destek olmuş; pekçok öğrenci festivalinde gösteriler gerçekleştirilmiştir. Üniversite idaresinin dans faaliyetlerini sadece Kültür Müdürlüğü bünyesinde devam kararı nedeniyle öğrenci kulübü çalışmaları sadece iki yıl devam edebilmiştir.  

Tango Adana'nın gelişim sürecinin devamı olarak ise paylaşımlarının yeni adresi olan Yaşamla Dans Rekreasyon Stüdyosu'nun açılışı eklenir ikilinin yeni projelerine. İlkini 2007 yılında gerçekleştirdikleri haftalık milonga ve pratikler, 2011 yılına gelindiğinde Yaşamla Dans Rekreasyon Stüdyosu ve Tango Adana işbirliği ile yapılmaktadır artık.  

2013 yılında tangoyu doğduğu topraklardaki sosyal ve kültürel atmosferinde solumak ve danslarını daha ileri bir noktaya taşıyabilmek amacıyla partneriyle birlikte Buenos Aires'e uzunca bir seyahat gerçekleştirmiştir. 

Adana'nın ilk arjantin tango antrenörü ve dansçısı Ali Kemal Koçak, farklı şehirlerdeki workshop ve seminerleri yanısıra, gösteriler ve organizasyonlar ile de çalışmalarını sürdürmektedir.  

Yine dans çalışmaları, Yaşamla Dans® organizasyonları haricinde pekçok farklı başlıktaki yaratıcı ve üretici tasarımlarını paylaştığı Atölye Ali Kemal'i de bu süreçte oluşturmuştur. Doğuştan gelen merak ve yeteneğini, kişiye özel siparişleri yaparak çevresiyle paylaşmakta; araç yapımı gibi hobilerini de hayata geçirmektedir. 

Bio Ali Kemal Koçak: About
bottom of page